Peruán

Agadir Mehari (FR)

Lavandin (FR)

Verso II

Lavande

Eos (GB)

Solferino

Ormel

Arabie

Clairval II (FR)

Clarion

Valmy

Aralie (FR)

Vieux Manoir (FR)

Blanchefleur
Pergola Korok

Astyanax (FR)

Djebel (FR)

Thaouka (FR)

Cosyria

Coastguard

Sýria

Peny Norbert (HUN)

Nostradamus (GER)

Ciraklom (HUN)

Paka

Korbel

Pančava

Zdroj FITMIN a.s. (www.fitmin.cz)

Litobratřický plnokrevný chov založili začátkem sedmdesátých let. Většina klisen neměla rovinovou třídu lepší jak průměrnou a také použití plemeníci nepatřili ke hvězdám našeho chovu. Přesto se tam narodila klasická vítězka Gify, která v roce 1981 zvítězila v Jarní ceně klisen. Litobratřický chov jeho zakladatelé orientovali především na produkci solidních překážkových koní pro domácí dostihovou stáj. Z tohoto pohledu je bilance více než úspěšná. Vždyť kromě Peruána, který je daleko nejlepším odchovancem, se v Litobratřicích narodila celá plejáda dalších kvalitních steeplerů jako Orlan, Ostler, Orka, která byla čtvrtá a pátá ve Velké pardubické, dále Orakel, Opat, Peon, Modystka, Mini Fox, Monitor, Valgren, Vanbel, a výborná byla i Peruánova sestra Permela, která zvítězila v Kladrubské ceně, rámcovém dostihu při Velké pardubické.

Peruánova rodina má své kořeny v Německu a u nás ji založili v polovině čtyřicátých let, kdy v xaverovském chovu začala působit v roce 1941 v Německu narozená klisna Pohádka (Abendteuer - Petronella). Její produkce se výrazněji neprosadila, ale Piemont a Pančava, oba po Liberál, patřili k dobrému průměru. Pančavapak dala s Korbelem v Xaverově dvě dcery, klisny Patina a Paka. Druhou jmenovanou získal litobratřický chov.

Paka dala svého prvního potomka ještě v Xaverově. Byl jím hřebec Prior, po Royal David, která jako dvouletý patřil ke špičce svého ročníku a do dnešních dnů to byl jediný reprezentant rodiny s jedničkovou rovinovou třídnou. Druhý potomek Paky, klisna Peny, po Norbert, se narodila už v Litobratřicích. Ani Peny se v chovu příliš nevyznamenala, ale jejím prvním potomkem byla pozdější Peruánova matka klisna Pergola, po skvělém Korokovi. Z dalších potomků stojí za zmínku dobrý steepler Peon, po Hugben.

Pergola přivedla na svět celkem pět potomků. Prvním byl ryzák Pegas, po Sapo, druhým výborná steeplerka Permela, po Caramel, která dokázala dvakrát vyhrát v Pardubicích a jejím největším úspěchem bylo vítězství v Kladrubské ceně v roce 1993, rámcovém dostihu při Velké pardubické, a třetím potomkem Pergoly byla klisna Pecka, po Agadir. jako čtvrtý se pak narodil náš hrdina Peruán. Posledním potomkem Pergoly byl Perfes, po Feuersturm, kterého známe také jako steeplera, ale na rozdíl od Peruána nepoměrně méně úspěšného.

Koncem devadesátých let v našem chovu z této rodiny působily pouze klisny Permela a Pokra, obě v Litobratřicích. Na dráze kromě Peruána a Perfese běhaly také dcera Pamely Panenka a dcery Pokry Písnička a Povídka.

Peruán je trvdý, poctivý a houževnatý bojovník. Každý potvrdí, že tyto vlastnosti zcela jistě zdědil po mateřském otci Korokovi, trojnásobném vítězi Velké pardubické. Ale obdobnými vlastnostmi oplýval i Peruánův otec, výborný mílař Agadir, který dal při malé příležitosti několik velice dobrých koní, a je škoda, že mu chovatelé věnovali jen málo pozornosti.

 

© 2000, 2001 - MUDr. Václav Brůna, Chov koní Dolní Dvořiště
design & hosting instudio